Teaching Responsabilities

Since September 2015 : Co-director of the Master Program « Territorial development, land use planning and environment », University of Artois, Faculty of History, Geography and Patrimony and Faculty of Economics, Management and Social Sciences.

Administrative Responsibilities

Since June 2012 : Special advisor in charge of social and ecological action, University of Artois, Arras.

Scientific and Editorial Responsibilities

Scientific Responsibilities

Since October 2010: Member of the Scientific Council of the Seine-Normandy Basin, Seine-Normandy Water Agency (6-year term - 2nd term ending in 2023).

Since January 2020:
Member of the Scientific Council of the ACT (ACTors, Transitions and Territories) Department of the French National Research Institute for Agriculture, Food and the Environment (INRAe).

Since May 2020:
Member of the Scientific and Technical Committee for Agricultural Water (COSTEA).

Since November 2020:
Member of the Scientific Council of the Marais audomarois Biosphere Reserve.

 

 

Editorial Responsibilities

Since January 2004 : Member of the editorial board of the (peer-reviewed) journal Développement Durable et Territoires.

Since October 2011 : Member of the editorial board of the (peer-reviewed) journal Natures Sciences Sociétés, EDP Sciences.

Since June 2013 : Member of the editorial council (Consejo editorial) of the (peer-reviewed) journal RIPARIA. Revista internacional de Historia de la interaccion sociedad y medio ambiante en los espacios riberenos, University of Cadiz (Spain) and de Laval University (Canada).

Since September 2013 : Member of the scientific council of the (peer-reviewed) journal Vertigo [la revue électronique en sciences de l’environnement], Université du Québec à Montréal, Canada, http://vertigo.revues.org 

Since January 2019: Co-editor-in-chief of the book series "Ecopolis", Peter Lang Publishing.

Since April 2019 : Editor of the journal Ecological Economics, Elsevier.